Imbir do wszystkiego

Imbir (łac. Zingiber ang. Ginger), należy do najstarszych roślin uprawnych, a jego właściwości lecznicze są znane w medycynie indyjskiej, tybetańskiej i chińskiej. Od początku naszej ery jest znany w medycynie europejskiej. Kłącza imbiru są obecnie powszechnie stosowane głównie w kuchni i kosmetyce, co potwierdza zasadę, że najlepszym leczeniem jest profilaktyka. Niemniej obserwujemy powrót do czysto medycznych zastosowań Zingiber officinale, czyli imbiru lekarskiego. Chociaż istnieje kilkadziesiąt odmian uprawnych tej rośliny, wszystkie mają zbliżone własności farmakologiczne. Oto kilka zastosowań:

  • Jako środek przeciwbólowy w nerwobólach, zapaleniach stawów, stanach pourazowych, migrenach
  • W dolegliwościach menstruacyjnych, zwłaszcza w stanach napięcia przedmiesiączkowego
  • Jako środek rozkurczowy łagodzi dolegliwości trawienne, zobojętnia nadmierną kwasowość, zmniejsza odruch wymiotny
  • Łagodzi skutki chemioterapii
  • Zapobiega chorobie lokomocyjnej
  • Zmniejsza stężenie cholesterolu przez co zapobiega miażdżycy
  • Działa silnie bakteriobójczo na niektóre szczepy antybiotykoodporne
  • Odtruwa organizm
  • Przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu
  • Poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę krążenia krwi ma wybitne działanie rozgrzewające
  • Wyostrza doznania zmysłowe

 

Najprostszy sposób leczniczego używania imbiru to wodny napar. Większość uważa, że imbir należy obrać, ale ma to wyłącznie znaczenie estetyczne. Oczywiści musi być czysty. Ścieramy lub drobno kroimy kłącze tak, by otrzymać około trzech łyżeczek masy i zalewamy szklanką wrzątku, po czym przez 20 minut trzymamy na małym ogniu nie dopuszczając do wrzenia. Przecedzamy. Można dodać sok z cytryny i miód, ale po częściowym ostudzeniu. Zamiast długiego parzenia można pić szybciej i zalać wrzątkiem jeszcze raz.

Oczywiście imbir może być dodatkiem do zwykłej herbaty, lub herbat ziołowych. Dobrze się komponuje z kurkumą, cynamonem i wanilią. Na wschodzie pija się często kawę wzbogaconą o te smaki, ale najczęściej są to esencje zapachowe, lepiej więc robić własne mieszanki.

Imbir świeży jest najbardziej godny polecenia W sprzedaży występuje także imbir kandyzowany oraz marynowany, ale ich procesy produkcyjne nie budzą zaufania. Zamiast kupować niesprawdzony produkt, lepiej jest robić własną wersję. Najprostsza metoda to zalanie cienkich plasterków imbiru świeżym ciekłym miodem, lub zalanie octem jabłkowym i spasteryzowanie.

Wbrew potocznej opinii, imbir mielony tez może mieć wysoką jakość, jeśli jest dobrze wyprodukowany i zapakowany przez sprawdzonego producenta. Bardzo łatwo można wzbogacić o smak imbirowy dowolny napój wsypując do niego szczyptę lub więcej (wedle uznania), mielonego imbiru. Dotyczy to także piwa, gdyż przemysłowe piwa „ginger” są co prawda smaczne, ale zawierają tylko imbirowy aromat. Oczywiście imbir jest niezbędnym składnikiem znanego w zimnych klimatach „grzańca”, czyli wina grzanego z korzeniami.

 

 

Imbir w kosmetyce

Imbir rozszerza pory skóry, co wywołuje poczucie rześkości i pobudzenia. Wzmaga jej chłonność i poprawia wygląd. Olejek imbirowy pobudza krążenie, przyspiesza spalanie tłuszczu. Polepsza kondycję włosów – jest ważnym składnikiem szamponów i balsamów pielęgnacyjnych. Plasterki imbiru położone na świeże uszkodzenia skóry ułatwiają zabliźnianie ran, maskują również starsze blizny. Ogólnie imbir wybiela i rozjaśnia cerę, likwiduje przebarwienia skóry. Ma działanie antytrądzikowe i przeciwłupieżowe. Skutecznie zwalcza cellulit! Bywa składnikiem perfum, zwłaszcza tych o bardziej zdecydowanym charakterze.

 

Okłady antycellulitowe

Kawę mieloną parzymy niewielką ilością wrzątku przez kilka minut, zlewamy warstwę ciekłą (lub spijamy;)). Do dwóch łyżek tych fusów dodajemy tyle samo imbiru tartego, lub łyżkę sproszkowanego, łyżkę cynamonu, oraz oliwy (lub oleju sezamowego, migdałowego, lnianego itp. – według upodobania). Uzyskaną papkę przykładamy w odpowiednich miejscach i owijamy folią . Takie kompresy można zabezpieczyć przed przemieszczaniem bandażem elastycznym. Po 30 minutach okład likwidujemy, a w ciało wcieramy krem nawilżający, najlepiej również z domieszką imbiru.

 

Kąpiel imbirowa

Wszyscy wiedzą, że królowa Kleopatra kąpała się w oślim mleku, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że było to ośle mleko imbirowe. Na pomysł ten wpadł. podobno sam Cezar, jako że poza wszystkim imbir jest uważany za afrodyzjak. A mówiąc serio, kąpiele ziołowe są uznanym powszechnie, choć nie najtańszym sposobem pielęgnacji ciała. Jeśli więc kogoś stać na takie szaleństwo, to musi dysponować co najmniej ½ kilograma imbiru. Trzeba go pokroić w plastry i gotować około godziny. Odwar wlewamy do kąpieli (pozostałe krążki, by się nie zmarnowały możemy kandyzować – odsączamy na sitku, usuwamy skórki i obtaczamy w cukrze pudrze, a potem suszymy w ciepłym piekarniku, lub suszarce).

 

Imbir na włosy

Starty imbir mieszamy z oliwą i sokiem cytrynowym i wcieramy we włosy zabezpieczając odpowiednim czepkiem na około 15 minut. Spłukujemy przegotowaną wodą. Najkorzystniej jest, gdy możemy odczekać kilka godzin przed następnym myciem głowy.

 

„Stopa to coś więcej”

Polepszanie warunków życia nazywano kiedyś „podnoszeniem stopy życiowej”. Coś w tym jest, bo stopy poprzez które stykamy się z ziemią to jednocześnie obszary zakończeń nerwowych całego systemu nerwowego. Każdy organ ma w stopach swoje uziemienie. To od zmarzniętych stóp zaczynają się przeziębienia, ale i poważne choroby nerek lub płuc. Dlatego imbirowa kąpiel stóp jest nie do przecenienia. W zasadzie przygotowujemy ją podobnie jak kąpiel ogólną, jednak ponieważ warto takie imbirowe moczenie nóg stosować częściej, wygodniej jest korzystać z imbiru mielonego. Gotujemy łyżkę sproszkowanego imbiru przez 10 minut, po czym uzupełniamy do odpowiedniej temperatury i objętości. Stopy moczymy co najmniej kwadrans. Potem nacieramy je wazeliną i wkładamy wełniane skarpetki.

 

Peeling do stóp

Łyżka grubej soli naturalnej plus łyżeczka imbiru i pół łyżeczki cynamonu mielonego. Tę mieszaninę mieszamy z lanoliną, lub nawet gotową maścią przeciw odparzeniom dla niemowląt. Gotową mieszanką masujemy stopy. Podobnie możemy postąpić w przypadku zniszczonych ciężką pracą lub sportami dłoni (odciski, zrogowacenia).

 

Imbirowy pocałunek

Weź bezbarwną pomadkę do ust i posyp ją delikatnie drobno mielonym imbirem. Posmaruj usta, następnie pomasuj wargi palcami przez dłuższą chwilę. Spójrz w lusterko. Jeśli ci się spodobało spróbuj coś z tym zrobić. Ale uważaj, bo imbir to naprawdę afrodyzjak…

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Imbir do wszystkiego”

Dodaj komentarz